Dla pacjenta – informacje o nowotworach endokrynnych

Dieta i aktywność fizyczna

Dieta u pacjentów z NET

Dieta w leczeniu pacjentów z NET powinna być dietą zróżnicowaną, dostosowaną do prezentowanych dolegliwości i eliminującą niektóre substancje. Odpowiedni dobór diety jest uzależniony od tego czy pacjent jest po radykalnym zabiegu, jaki to był zabieg, gdzie zlokalizowany był guz itp. W większość przypadków przy zastosowanym leczeniu radykalnym pacjenci nie odczuwają dolegliwości i mogą spożywać potrawy, które również jadali przed leczeniem operacyjnym. Inaczej może być w przypadku rozległego zabiegu przeprowadzonego na jelitach, kiedy już sam zabieg może doprowadzić do tzw. Zespołu krótkiego jelita, a co za tym idzie wiąże się z możliwością występowania biegunek. Również w przypadku zabiegów związanych z usunięciem trzustki, występuje konieczność wdrożenia insulinoterapii i stosowania diety cukrzycowej. Tak więc dokładne omówienie diety jest możliwe podczas konsultacji z lekarzem prowadzącym. Istnieje również możliwość konsultacji z dietetykiem klinicznym.

Istnieją jednak pewne ogólne informacje, które pomogą w uzupełnianiu czy eliminowaniu niektórych produktów z diety.

Niekontrolowane stosowanie różnych suplementów nie jest wskazane. U osób z zespołem rakowiaka może występować niedobór niacyny (wit.B3), z czym może być związane nasilenie problemów trawiennych, zaczerwienienia skóry czy pelagry. W przypadku występujących uderzeń gorąca, spadku masy ciała czy braku apetytu lekarz może zalecić suplementy zawierające niacynę np. kompleksy witamin B w dawce ½-1 tabl 2 x dziennie.

Jednymi z częstszych dolegliwości występujących u pacjentów z NET są biegunki lub zaparcia. W obu przypadkach konieczne jest stosowanie dużej ilości płynów. Biegunki można powstrzymywać stosując produkty obfitujące w skrobię, o niskiej zawartości tłuszczu. Należy unikać dań tłustych i pikantnych, orzechów, otrąb, surowych warzyw i owoców oraz tzw. „czystego” nabiału. Niewskazane są również napoje gazowane, napoje z owoców cytrusowych, sok pomidorowy, a także alkohol, mleko, kofeina. W przypadku zaparć wskazane jest stosowanie diety bogatej w błonnik. Ograniczenia wymagają produkty powodujące wzdęcia (brokuły, kapusta), a także sery i jaja.

Dieta może mieć istotny wpływ na nasilenie objawów związanych z zespołem rakowiaka. Mogą go wywołać niektóre leki, alkohol, produkty spożywcze takie jak: kawa, czekolada, kakao, pomidory, orzechy, owoce morza, ostre przyprawy, sery pleśniowe, soja, ale także produkty zbyt tłuste lub pozornie zdrowe, ale w zbyt dużych ilościach.

___

Wszystkie informacje zostały przygotowane w oparciu o wytyczne i rekomendacje Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych, materiały promocyjne firmy Ipsen, doświadczenia własne.

Inne informacje dla pacjentów:

Aktualności